poniedziałek, 21 marca 2016

"Myśl małe myśli" - Filozofia Kaizen #3

 
Zdjęcie pochodzi z banku zdjęć Unsplash

 Po długiej przerwie wracam z wpisem o nurcie Kaizen, który chyba na dobre zadomowił się w moim umyśle.  Małe kroki czy też małe  pytania a dziś małe myśli to doskonały sposób na dojście do fantastycznych wyników w ( notabene) niedługim czasie. 



Ile razy słyszałaś - po prostu to zrób, nie myśl za dużo, tylko się odważ. Szczerze? Jestem zwolennikiem w wielu wypadkach takiego myślenia, pisałam nawet kiedyś o tym ( tutaj i tutaj ). Czasem za bardzo kombinujemy, za dużo myślimy,  zamiast łapać nadarzającą się okazję. Ale są sytuacje, które dla człowieka mogą wydawać się przerażające, mogą go blokować i sprawiać, że nie jest w stanie się przełamać. Dr Robert Maurer w swojej książce Filozofia Kaizen przytacza przykład nieśmiałej osoby, która musi pokonać swoją nieśmiałość idąc samotnie na przyjęcie - poznawanie nowych osób, rozmowy i poczucie wyobcowania będą dla niej  z dużą dozą prawdopodobieństwa traumatycznym przeżyciem a nie powodem do dumy. Proponuje on na takie trudne sytuacje metodę, która nazywa się rzeźbienie umysłu.

Rzeźbienie umysłu korzysta z najnowszych osiągnięć neuronauk, wg których mózg uczy się najlepiej nie poprzez gwałtowne i wielkie działania, ale na drodze zmian tak drobnych, że wcześniej nie były uznawane za skuteczne.

Na czym zatem polega ta metoda?

Otóż rzeźbienie umysłu polega mówiąc kolokwialnie na ćwiczeniu  stresującej sytuacji " na sucho" przy jednoczesnym zaangażowaniu wszystkich zmysłów.  Przytoczę z książki jak ćwiczyć rzeźbienia umysłu krok po kroku:

1. Wyodrębnij zadanie, które albo budzi twój lęk albo sprawia, że czujesz się nieprzyjemnie. Daj sobie co najmniej miesiąc  zanim zaczniesz działać. 
2. Zdecyduj ile sekund dziennie chcesz poświęcać na rzeźbienie umysłu. Zawsze operuj sekundami, a nie minutami lub godzinami. Czas musi być tak mały aby nie było kłopotów z codziennym wykonywaniem ćwiczenia. powtarzalność jest bardzo ważna. ( Dodam, że po lekturze książki widzę, że większość pacjentów zaczyna od 30 sekund)
3. Kiedy możesz już zacząć ćwiczenie połóż się lub usiądź w cichym i wygodnym miejscu 
4. Wyobraź sobie, że jesteś w trudnej lub nieprzyjemnej sytuacji, której przyglądasz się własnymi oczami. Co widzisz? Co cię otacza? Kto się tam znajduje? Jak wygląda? Postaraj się zobaczyć wyraz twarzy innych ludzi, ich ubrania, posturę.
5. Rozciągnij wyobraźnię na pozostałe zmysły. Jakie dźwięki, smaki, zapachy cię otaczają?
6. Nie ruszając się z miejsca, wyobraź sobie, że wykonujesz dane zadanie. Jakich słów używasz? Jak brzmi Twój głos i jak wibruje on w twoim ciele? Jakie wykonujesz gesty?
7. Wyobraź sobie przyjazną odpowiedź na twoje działania. 
8. Kiedy codzienne rzeźbienie umysłu stanie się nawykiem, a może i przyjemnością , możesz odkryć, że ze sporą satysfakcją wykonujesz zadania, które wcześniej wydawały się trudne. Nie przejmuj się jeśli mimo to nie nadszedł czas na prawdziwe podjęcie działania.  Nie zmuszaj się. Możesz zwiększyć wtedy czas poświęcany na ćwiczenie o następne 30 sekund). Czas powinien być wydłużony tylko wtedy, gdy zauważamy, że ćwiczenie wykonujemy niemal bezwiednie
9. Kiedy poczujesz się dobrze podczas wykonywania ćwiczenia, spróbuj wymyślić najgorszy możliwy scenariusz jaki cię może spotkać.i postaraj się poszukać najlepszego sposobu na rozwiązanie problemu.Wyobraź sobie jakich słów używasz, jakie wykonujesz gesty.Powtarzaj to ćwiczenie aż poczujesz, że najgorszy scenariusz już nie jest taki zły.
10 Kiedy poczujesz się gotowy aby  w realnym życiu podjąć działanie, przygotuj się do niego małymi krokami - poćwicz przed lutrem co powiesz lub jak się zachowasz a potem po prostu działaj. Przecież robiłeś to już wiele razy:)

Technika Kaizen to fantastyczny sposób na to, aby zmienić radykalnie swoje życie bez radykalnych i bolesnych rewolucji. Jest to świetny sposób na to, aby pozbyć się swoich lęków, blokad i złych nawyków i wreszcie zacząć cieszyć się życiem. Serdecznie polecam Wam lekturę książki dr. Roberta Maurera Filozofia Kaizen, która pełna jest konkretnych przykładów drobnych działań,  poprawiających nasz komfort życia.

***

W tym cyklu ukazały się również posty:

Małe kroki  które doprowadzą nas do celu
Małe pytania które oszukają nasz mózg
Drobne zmiany dla naszego zdrowia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witaj na mojej stronie. Cieszę się, że jesteś:) Jeśli chcesz coś dodać od siebie - napisz. Będzie mi bardzo miło. Pozdrawiam