poniedziałek, 13 kwietnia 2015

Jestem świadoma #3: Lidokaina w żelach na ząbkowanie



Każda mama przez to przechodziła, przechodzi lub będzie przechodzić. Ząbkowanie. Po kolkach mamy dosłownie moment na zebranie sił i już miesiąc  -  czasem dwa później  - walczymy z kolejnym przeciwnikiem - pierwszym zębem.  Różnie z tymi pierwszymi ząbkami jest, w zasadzie co dziecko to inna historia. 


Moja koleżanka opowiadała mi, że w przypadku jej syna było tak ciężko, że przez tydzień żyli od paracetamolu do paracetamolu. My pierwszego zęba odkryliśmy jak już sobie bezobjawowo wyszedł. Za to górne trójki dały nam nieźle w kość. Bez względu na to jakie mamy doświadczenia, na jakimś etapie pojawi się problem: co podać, żeby uśmierzyć ból? Na rynku mamy gryzaczki, szczoteczki i inne gadżety masujące dziąsła (często wypełnione  wodą), które po schłodzeniu w lodówce mają przynieść ulgę obolałej buźce, leki przeciwbólowe na silny ból i żele na ząbkowanie (tudzież spray). U nas gryzaki nie pomagały, leki stosowaliśmy tylko na noc w razie straszliwego płaczu i bólu (może ze trzy razy a zębów już cały garniturek) a żele -hmm... No właśnie. U nas po żelu wystąpiło straszliwe zaczerwienienie całego ciała. Nasza pediatra jak zobaczyła małego od razu powiedziała : daliście lek z lidokainą. Powinno się zamykać apteki, które nieświadomym rodzicom wpychają to świństwo. I tak oto zaczęłam się w owym  temacie edukować.

Lidokaina to środek do znieczulenia miejscowego. Często stosowany np. przez dentystów. Szybko uśmierza ból, ale równie szybko jego działanie mija.

W żelach na ząbkowanie mamy do czynienia z chlorowodorkiem lidokainy. Już w 2011 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) na swojej stronie opublikowała opisy 22 przypadków groźnych powikłań zdrowotnych u dzieci stosujących żele na ząbkowanie z lidokainą. Należały do nich: drgawki, uszkodzenia mózgu, problemy z sercem i oddychaniem. U dzieci tych zastosowano 2% roztwór lidokainy. W Polsce roztwór ten jest na poziomie 0.5 %, jednak żadna z nas nie wie ile w rzeczywistości go podajemy. Tym bardziej, że często podajemy go za często. Bo skoro dziecko znowu płacze a minęla dopiero godzina to dokładamy środek, żeby się nie męczyło biedactwo. Jedną z najgroźniejszych chorób wywołanych przedawkowaniem lidokainy u dzieci jest METHEMIGLOBINEMIA. Jej objawy to bladość skóry wchodząca w błękit. Również usta i paznokcie przyjmują ten odcień. Chorobie mogą towarzyszyć nudności, silne bóle głowy, dezorientacja, przyspieszone bicie serca. Jeśli zaobserwujemy takie objawy koniecznie trzeba jechać do szpitala.

Ale istnieją również częstsze i bardziej prozaiczne zagrożenia, płynące z aplikacji żelu z lidokainą. Przede wszystkim jest duże ryzyko, że nasze maleństwo taki żel połknie. I lidokaina znieczuli przełyk. A to osłabi odruch odkrztuśny, który w przypadku niemowlaka jest bardzo ważny. Dziecko może się bez niego udusić.

Na które żele zatem uważać? Na wszystkie te, które mają w swej nazwie: substancja czynna- chlorowodorek lidokainy. I patrzmy na cały skład, ponieważ często pierwsza pozycja w składzie to wyciąg z rumianku lub innego zioła, żeby zasugerować , że żel ma naturalne składniki, natomiast lidokaina jest na drugim bądź trzecim miejscu. A najlepiej pytać farmaceutów o leki bez lidokainy.

Żele zawierające lidokainę:

Żele z substancjami naturalnymi nie zawierające lidokainy
Dosyć popularnym żelem na ząbkowanie jest Chicco. Przekopałam internet za składem tego produktu, ale producent bardzo zgrabnie  opisuje naturalne składniki,  nigdzie zaś  nie podaje składu - pełnej jego listy. Więc jest to nieco podejrzane. Przy okazji wizyty w aptece zapytam o ten żel i dopiszę informację o nim. A może ktoś go stosuje i ma opakowanie, na którym mógłby sprawdzić skład, a nie tylko opis producenta?

My po przygodzie z zaczerwienieniem odpuściliśmy wszelkie specyfiki na dziąsła. Mieliśmy dużo szczęścia, bo u nas ząbkowanie nie było takim koszmarem, jak u niektórych dzieciaczków. Raz gorzej, raz lepiej, ale powoli zaliczyliśmy wszystkie ząbki. Ostatni właśnie się wykluwa. Chwała Bogu, że stałe zęby idą już bezboleśnie:)

 ****************************************************

Inne teksty dotyczące świadomych wyborów produktów dla dzieci

O chemii w szamponach 

Toksyczne składniki kosmetyków i leków 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witaj na mojej stronie. Cieszę się, że jesteś:) Jeśli chcesz coś dodać od siebie - napisz. Będzie mi bardzo miło. Pozdrawiam